Dřevěné kostely České republiky

Úvod Mapa kraje Seznam kostelů Rok výstavby Odkazy Mapa stránek
Foto kostela

Praha 5 - Malá Strana
kostel svatého Michala

Kostel svatého Michala pochází z vesnice Medvědovce u Mukačeva, na dnešní Ukrajině (do Medvědovců byl dovezen v roce 1783 z nedalekých Velkých Lúček). Byl postaven v 2. polovině 17. století a do Kinského zahrady v Praze byl přenesen v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea. Je to klasický vesnický pravoslavný kostel - má tři věže s cibulovitými báněmi a střechu krytou šindelem.
Kostel sv. Michala je bojkovského typu  - pojmenování je podle ukrajinského kmene Bojků žijícím na rozhraní severovýchodního Slovenska, jihovýchodního Polska a Podkarpatské Rusi. Je to stavební typ vyvinutý z východního typu centrálních kostelů se středovou kopulí, částečně ovlivněný západními vlivy.
Kostel leží přímo v centru Prahy na Petřínském svahu v Kinského zahradě.
V létě roku 2008 proběhla první etapa oprav kostela, financovaná Magistrátem města Prahy. Druhá etapa proběhla v roce 2009 a v roce 2010 Magistrát pokračoval v renovaci, kdy byly vyměněny šindele. Kostel byl předán do užívání Pravoslavné církvi českých zemí a Slovenska a 18.10.2008 se konalo jeho znovuvysvěcení. V současné době je užíván Rumunskou pravoslavnou církevní obcí pod jurisdikcí  zmíněné Pravoslavné církve. Bohoslužby se konají každou neděli v 10.00 hodin a každé pondělí v 8:00 hodin. Večerní mše se konají každou sobotu v19:00 hodin (v zimě v 18:00 hodin). Pondělní liturgii zpravidla slouží Metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. V kostele se také běžně konají svatby a křty, je možno domluvit i prohlídku kostela mimo níže uvedené termíny (zmiňované akce lze domluvit na telefonu 777 329 275 - otec Andrei Ioan Danciu).
Pro prohlídky je interiér kostela nyní přístupný každou sobotu a neděli od 10:30 do 16:00 hodin. Interiér je nyní vybaven skromně a uspořádán pro potřeby bohoslužeb, do budoucna bude vybaven a rozvíjen ve stylu venkovských karpatských kostelů.

Dne 28. 10. 2020 kostel ze zatím neznámého důvodu shořel (odkaz 1, odkaz 2, odkaz 3, odkaz 4, odkaz 5)

FOTOGALERIE (PO POŽÁRU)

Předchozí kostel Obrázek kostela Další kostel
Tyto stránky vytvořil  Josef Šebetovský Copyright © 2007-2023