Dřevěné kostely České republiky

Úvod Mapa kraje Seznam kostelů Rok výstavby Odkazy Mapa stránek
Foto kostela

Nová Paka
kostel svatého Mikuláše

Kostelík svatého Mikuláše v Nové Pace je soukromým majetkem a stojí v soukromé zahradě pana Adama Kretschmera. Přístup je možný buď v doprovodu konkrétního externího pracovníka místního muzea, který má klíče jak od kostela, tak od zahrady nebo po dohodě s panem majitelem.
Řeckokatolický kostelík pocházející původně z přelomu 17. a 18. století přivezl roku 1930 otec současného majitele, pan Oto Kretschmer za pomoci svých přátel, či na jejich doporučení. Byli to hlavně Dr. Zdeněk Wirth, tehdy sekční šéf ministerstva kultury a školství a Dr. Josef Polák, tehdy ředitel Košického muzea. Přivezen byl z obce Obava u Mukačeva, kde jej pan Oto Kretschmer zakoupil a pomohl vystavět a vybavit kostel nový, kamenný.
Kostel byl původně zamýšlen jako místo pro umístění rozsáhlé sbírky sakrálního umění pana Oto Kretschmera a to jak plastik od 14. do 19. století, tak ucelené sbírky sakrálních obrázků na skle. Později byla do schránky pod oltářem umístěna urna bratra současného majitele a postupně urny ostatních členů rodiny. Pan Oto Kretschmer zemřel krátce po výslechu na pražské „Pečkárně“ na samém konci války.
Po nástupu komunistické zlovůle k moci kostelík ušel zbourání a rozprodání na palivové dříví jen zásahem tehdejšího ministra školství a osvěty Dr. Zdeňka Nejedlého, a to po žádosti Dr. Zdeňka Wirtha, Dr. Pocheho a dalších bývalých  přátel pana Oto Kretschmera.
Mezitím byl současný majitel, pan Adam Kretschmer napřed uvězněn a potom převeden do TNP a pak PTP. V té době bylo v kostelíku skladiště hospodářského nářadí. Část sbírek byla umístěna do místního muzea a část zničena a rozkradena. Naštěstí se ředitelem místního muzea stal nynější ředitel, bez jehož zásahů by kostel byl zcela zničen.
Po roce 1989 kostel získali zpět v restituci děti pana Oto Kretschmera, tedy pan Adam Kretschmer se sestrou. Kostel nechali znovu vysvětit a propůjčili církvím řecko i římskokatolické.
Od té doby se občas konají v tomto kostele bohoslužby, bylo zde uspořádáno již deset poutí a nynější Královéhradecký Arcibiskup Karel Otčenášek v tomto kostele předal Řeckokatolickému Exarchovi kněze, kteří byli za komunistické totality tajně vysvěceni a buď byli ženatí nebo se chtěli oženit, takže nyní mají obojí, t.j. východní i západní svěcení a mohou sloužit bohoslužbu jak ve východním, tak západním ritu.

FOTOGALERIE

Předchozí kostel Obrázek kostela Další kostel  
Tyto stránky vytvořil  Josef Šebetovský Copyright © 2007-2023