Dřevěné kostely České republiky

Úvod Mapa kraje Seznam kostelů Rok výstavby Odkazy Mapa stránek

Klepáčov
kaple svatého Jana Nepomuckého

Dřevěný roubený kostelík, zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, byl postaven v roce 1783. Původně to byla soukromá kaple postavená obcí na popud klepáčovského rychtáře Antonína Langera.
Kaple je postavena  ve svahu na mohutné kamenné zídce, která je až jeden metr vysoká a krytá šindelovou stříškou. Valbová střecha kaple je poměrně vysoká a kryje ji štípaný šindel. Dominantu vytváří oplechovaná barokní věžička s lucernou a cibulí. Kněžiště je zakončeno trojboce, uvnitř je závěr obedněn, další stěny jsou omítnuty vápennou maltou. Plochý strop je prkenný, spáry jsou překryty dřevěnými lištami. Zděná příčka odděluje od prostoru kaple vstupní předsíň, ze které vede vchod do sakristie a také odtud vedou schody na kruchtu. Nosné trámy kruchty jsou vroubeny do bočních stěn kaple a její plocha nad síní a částí prostoru samotné kaple zabírá téměř polovinu půdorysného rozměru celé stavby.
Stavba byla v minulosti ve vážném stavu, v poválečném období byla postupně poškozována , až v osmdesátých letech skončila totálně zdevastovaná, zejména v interiéru. Zařízení bylo záměrně zničeno, zčásti rozkradeno. Značně poškozenou stavbu zachránila generální oprava na počátku devadesátých let 20. století, kterou sponzorsky hradila Česká státní pojišťovna. V současné době je kaple soukromým majetkem pana Josefa Sedlačíka, který je současně majitelem opodál stojícího hotelu Myslivna.

FOTOGALERIE

Předchozí kostel Obrázek kostela Další kostel
Tyto stránky vytvořil  Josef Šebetovský Copyright © 2007-2023