Dřevěné kostely České republiky

Úvod Mapa kraje Seznam kostelů Rok výstavby Odkazy Mapa stránek
Foto kostela

Velké Karlovice
kostel Panny Marie Sněžné

Dřevěný kostel ve Velkých Karlovicích začali stavět karlovští tesaři pod vedením Jana Žáka z Hážovic dne 1.5.1753 a dokončili jej dne 15.8.1754. Ve stejný den v něm byla sloužena první mše.
Kostel je postaven ve stylu lidového baroka a má půdorys rovnoramenného kříže, což je jedinečné. Byl postaven bez jediného kovového prvku – veškeré spoje jsou pouze dřevěné. Uprostřed ramen střechy je věž. Původně měl kostel jen hlavní oltář se sochou Panny Marie Sněžné (pravděpodobně práce místních řezbářů). Kromě toho darovali občané kostelu ještě dva kříže (v současné době se jeden z nich nachází pod kruchtou). Oltář svatého Ondřeje byl pořízen později. Kostel je roubený (je v něm 24 úhlů), celá linie střechy je v jedné přímce. Roku 1843 byl kostel povýšen na farní. V roce 1892 daroval židovský majitel skláren S. Reich do kostela tři skleněné lustry. Další rok byla pořízena nová kazatelna a dva boční oltáře – Panny Marie Lurdské a Jana Nepomuckého. Současný hlavní oltář je z roku 1894.
Ve stropě jsou dva malé otvory, jimiž se v době, kdy už byla tma, spouštěly dráty se zavěšenými petrolejovými lampami. Kostel má dva zvony, které se rozeznívají pomocí řemenů spuštěných doprostřed kostelního prostoru. Na počátku 20. století byly stěny kostela natřeny olejovou barvou a kamenná podlaha byla nahrazena dlaždicemi.

FOTOGALERIE

 
Foto kostela

Velké Karlovice - Podťaté
kaple Panny Marie Růžencové

Kaple Panny Marie Růžencové se nachází na Podťatém - místní části Velkých Karlovic. Situována je na kopečku u bývalého revíru a je dominantou horní části údolí Podťatého. Kaple stojí na místě původní dřevěné zvonice, která však byla ve špatném stavu a proto byla zbořena (tato původní zvonice se objevila po 2. světové válce ve filmu Portáši). Na jejím místě byla postavena současná kaple, která je inspirovaná tvorbou architekta Jurkoviče. Stavba byla dokončena roku 1950. Zvon ve věžičce kaple, pocházející z původní zvonice (z roku 1884), je zasvěcen Archandělu Michaelovi a svatému Janu Křtiteli.

FOTOGALERIE

 
Foto kostela

Velké Karlovice - Léskové
kaple

V horní části údolí Léskové stávala od roku 1878 kaple. V roce 1884 byl před ni postaven kamenný kříž se sochou Krista, který stával dříve na Čartáku. V roce 1946 byla kaple zbourána a na jejím místě postavena členy místního hasičského sboru kaple nová. Kaple nyní stojí na soukromém pozemku.

FOTOGALERIE

Předchozí kostel Obrázek kostela Další kostel  
Tyto stránky vytvořil  Josef Šebetovský Copyright © 2007-2023