Dřevěné kostely České republiky

Úvod Mapa kraje Seznam kostelů Rok výstavby Odkazy Mapa stránek
Foto kostela

Praha 5 - Malá Strana
kostel svatého Michala

Kostel svatého Michala pochází z vesnice Medvědovce u Mukačeva, na dnešní Ukrajině (do Medvědovců byl dovezen v roce 1783 z nedalekých Velkých Lúček). Byl postaven v 2. polovině 17. století a do Kinského zahrady v Praze byl přenesen v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea. Je to klasický vesnický pravoslavný kostel - má tři věže s cibulovitými báněmi a střechu krytou šindelem.
Kostel sv. Michala je bojkovského typu  - pojmenování je podle ukrajinského kmene Bojků žijícím na rozhraní severovýchodního Slovenska, jihovýchodního Polska a Podkarpatské Rusi. Je to stavební typ vyvinutý z východního typu centrálních kostelů se středovou kopulí, částečně ovlivněný západními vlivy.
Kostel leží přímo v centru Prahy na Petřínském svahu v Kinského zahradě.
V létě roku 2008 proběhla první etapa oprav kostela, financovaná Magistrátem města Prahy. Druhá etapa proběhla v roce 2009 a v roce 2010 Magistrát pokračoval v renovaci, kdy byly vyměněny šindele. Kostel byl předán do užívání Pravoslavné církvi českých zemí a Slovenska a 18.10.2008 se konalo jeho znovuvysvěcení. V současné době je užíván Rumunskou pravoslavnou církevní obcí pod jurisdikcí  zmíněné Pravoslavné církve. Bohoslužby se konají každou neděli v 10.00 hodin a každé pondělí v 8:00 hodin. Večerní mše se konají každou sobotu v19:00 hodin (v zimě v 18:00 hodin). Pondělní liturgii zpravidla slouží Metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. V kostele se také běžně konají svatby a křty, je možno domluvit i prohlídku kostela mimo níže uvedené termíny (zmiňované akce lze domluvit na telefonu 777 329 275 - otec Andrei Ioan Danciu).
Pro prohlídky je interiér kostela nyní přístupný každou sobotu a neděli od 10:30 do 16:00 hodin. Interiér je nyní vybaven skromně a uspořádán pro potřeby bohoslužeb, do budoucna bude vybaven a rozvíjen ve stylu venkovských karpatských kostelů.

FOTOGALERIE

Předchozí kostel Obrázek kostela Další kostel
Tyto stránky vytvořil  Josef Šebetovský (vizitka) Copyright © 2007-2016
„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich